Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİNE HALKIN BAKIŞI: AKKUYU(MERSİN) ÖRNEĞİ
(Nuclear Power Plants On The Vıew Publıc; Akkuyu (Mersin) Sample )

Yazar : Tuğrul AVCI  - Nadire KARADEMİR - Emin TOROĞLU  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 5
Sayfa : 150-164


Özet
Türkiye’nin enerji talebi son 40 yılda sosyal, ekonomik ve toplumsal gelişmelere bağlı olarak artmıştır. Bu talebin karşılanması ve sürdürülebilir kalkınma için enerji üretimi ile enerji kaynaklarında çeşitliliğin arttırılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle nükleer enerji ile ilgili sosyal, siyasal ve ekonomik tartışmalar başlamış ve bu tartışmalar uzun yıllar süregelmiştir. Bu tartışmalara bağlı olarak Türkiye’de yıllarca herhangi bir nükleer enerji santrali kurulamamıştır. Nükleer enerji santralinin yapılması konusunda karar alındıktan sonra bu santrallerden ilkine mersin Akkuyu mevkiinde yapılmaya başlanmıştır. Araştırma alanında nükleer santrale karşı halkın nasıl bir tutum sergilediği sosyal kabul anlamında büyük önem taşımaktadır. Yörede Akkuyu nükleer santrali hakkındaki halkın düşüncesi, ilgisi ve bilinç düzeyini ortaya koyabilmek için bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS yazılımında değerlendirilmiştir. Yöre halkının nükleer santral konusunda olumsuz görüşlerinin olduğu saptanmış ve konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Nükleer Enerji, Nükleer Santral, Sosyal Kabul Mersin, Akkuyu

Abstract
The energy demand of Turkey increased in the last 40 years depending on social, economic, and social development. For fulfilment of this demand and to sustainable development, it emerged the need to generation of energy and increase diversity of energy sources. Therefore social, political and economic discussions has begun related to nuclear energy and this discussions continue for along years. Owing to these discussions any nuclear power plant hasn’t been established in Turkey for years. After the decision on conducting of nuclear power plant, the first of these plants was conducting in Akkuyu location. It is of very important in terms of social acceptance that demonstrate how an attitude of the people to the nuclear power plant in research area. A survey application was conducted in research for understanding of idea, interest and awareness level of public about Akkuyu nuclear plant. The results of this survey was evaluated in SPSS software. It was found that negative opinion of local people about nuclear power plants and suggestions were made on the subject.

Keywords
Nuclear energy, Nuclear power plant, Social Acceptance of Mersin, Akkuyu

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Announcements

    Dear Scientists,

    The ninth volume (Winter 2019) of Çukurova Studies journal has been published . We thank to all who assisted us.Adres : Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı, Balcalı Mah. Sarıçam/ADANA
Telefon :0505 855 83 84 Faks :-
Eposta :cukardergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri