Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


CUMHURİYET’İN İLK YILLARINA AİT NİĞDE GÖKGÖL GÖLETİ VE GEBERE BARAJI
(GOKGOL POND AND GEBERE DAM FROM THE EARLY YEARS OF REPUBLIC )

Yazar : Mustafa ERYAMAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 8
Sayfa : 01-21


Özet
Çalışmamızda, Niğde ili bağ ve bahçe sulama ihtiyacının karşılanması adına 20. yüzyılın başlarında hayata geçirilen iki özgün eser incelenmiştir, Gökgöl Göleti ve Gebere Barajı. Melendiz dağının güneyinde farklı noktalardan doğan pınarlardan beslenen ve doğal bir göl yapısına sahip olan Gökgöl Göleti'nin tarihçesi, yapım aşamaları ve Niğde bağ-bahçeciliğine katkıları ele alınmıştır. Genç Cumhuriyet'in "ikinci sulama baraj projesi" hüviyetinde olan Gebere Barajı'nın ismi, tarihçesi, yapım aşamaları, şehir ve su kültürüne etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Gökgöl Göleti ve Gebere Barajının ve şehre uzanan güzergahı olan Uzandı Vadisinin, doğal güzellikleriyle; vadi boyunca yer alan kadaraklarıyla ve karızlarıyla (yeraltı ve yer üstü kanallarıyla), sarnıçlarıyla, çeşmeleriyle ve hamamlarıyla; Niğde ilinde alternatif/ekolojik/kültürel turizm projelerine zengin alternatifler sunduğu düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Niğde, Gökgöl Göleti, Gebere Barajı, Kayaardı Bağları, Uzandı Deresi.

Abstract
In this study, two original structures, Gökgöl Pond and Gebere Dam, built for irrigation of Nigde province in early 20th century are investigated. History, construction period of Gökgöl Pond, supplying by different springs from Melendez mountain, and its effects on the Nigde horticulture are discussed. Story of the name "gebere", history, construction period of Gebere Dam, the second irrigation dam project of young Republic, and its effects on city and water culture are investigated. Consequently, with natural beauties, historical cisterns, fountains, irrigation canals and flumes; Gökgöl Pond and Gebere Dam and their flow route to the city, Uzandı Valley, can be considered as a rich alternative for ecological/cultural tourism of Nigde province.

Keywords
Nigde, Gokgol Pond, Gebere Dam, Kayaardi Orchards, Uzandı Creek.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Announcements

    Dear Scientists,

    The ninth volume (Winter 2019) of Çukurova Studies journal has been published . We thank to all who assisted us.Adres : Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı, Balcalı Mah. Sarıçam/ADANA
Telefon :0505 855 83 84 Faks :-
Eposta :cukardergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri